Vliv matcha čaje na hubnutí

Zelený čaj je už dlouho oblíbenou záležitostí mnoha výživových specialistů a poradců v oblasti zdravého životního stylu. Pokud se rozhodnete i Vy žít o poznání zdravěji, je dost dobře možné, že budete zelený čaj také velebit. Spoustu antioxidantů, prevence obávané rakoviny nebo zlepšení stavu pleti. To je jen malá ochutnávka účinků, které čaj matcha může mít na lidské zdraví a kvůli nimž je tak oblíben u milionů nadšenců napříč všemi kontinenty. Nejzajímavější účinky má však matcha hlavně pro ty, kteří by rádi shodili pár přebytečných kilogramů a zbavili se nadváhy či dokonce obezity. Matcha totiž dokáže zapříčinit podstatně rychlejší spalování tuků!

Pokud máte pár kilo navíc a chcete se jich zbavit, máte před sebou vlastně přesně dvě různé možnosti. Buď snížíte příjem energie, jinými slovy pořádně zkrouhnete dosavadní vysoce sytý jídelníček, nebo to zkusíte trochu jinak – a zvýšíte naopak energetický výdej. A v tom případě si určitě zamilujete právě matchu, práškový čaj z Japonska, který může být v tomto ohledu více než nápomocen.

Jak ostatně dosvědčují mnohé vědecké studie, stačí jen jeden malý hrneček matchi a zečtyřnásobíte přirozenou termogenezi Vašeho těla. Jinak řečeno, hned čtyřikrát zefektivníme spalování kalorií, což má samozřejmě významná účinek na podkožní tukové zásoby.

Co tenhle jedinečný efekt umožňuje? V čem se matcha vlastně od zeleného čaje tolik liší, že tohle dokáže? Odpověď je přitom celkem triviální, matcha se totiž připravuje trochu jinak a do sebe dostaneme i trochu rozdrcených čajových lístků – jinými slovy – i mnohem více prospěšných látek všeho druhu.

Není to ale tak jednoduché. Pokud se budeme celý den cpát sladkostmi nebo si dopřejeme šťavnatý jihočeský bůček, jedna podvečerní matcha nás rozhodně nezachrání a v žádném případě nezhubneme ani gram, to spíše naopak. Kdo chce opravdu zhubnout, musí se také patřičně hýbat. Ale nebojte, i s tímhle nám může matcha účinně pomoci.

Při normálních podmínkách během cvičebního procesu spaluje naše tělo kalorie rychlostí přibližně osm až deset procent celkového denního výdeje za hodinu. Když si ale dopřejeme matchu, zvýší se tato hodnota až na skoro čtyřicet procent. Cvičení bude tedy až čtyřikrát efektivnější a díky popíjení matchi také podstatně déle vydržíme, protože nám dodá i spoustu energie.

Existuje však i řada vědeckých studií, které pojednávají o tom, jak popíjení matchi účinkuje na tělo a proces spalování tuků hned po skončení cvičení. A pozor, i zde nese pití tohoto čaje své ovoce. Spalování tukových zásob je až o čtvrtinu rychlejší než za běžných podmínek.

Co bychom tedy měli dělat, abychom konečně trvale zhubli? V první řadě se musíme začít hýbat. A tuto snahu je samozřejmě ideální podpořit i něčím dalším, tak co třeba právě pití matchi? Můžete si klidně dopřát až tři nebo čtyři šálky za den, docílíte tím vysoké efektivity – získáte spoustu energie do cvičení a navíc budete rychleji spalovat okrasné tukové polštářky.

Matcha proto může sloužit jako náhražka některých nápojů, které pijeme během dne. Odpusťte si kávu k obědu nebo sladkou limonádu v odpoledních hodinách, tohle Vás „nakopne“ mnohem více! A na závěr – matchu určitě nemusíte připravovat podle přísných pravidel japonské tradice, ba naopak – přesně podle svého gusta. Je možné jí i dochutit některé jiné nápoje, takže hurá experimentovat.