Matcha jako prevence rakoviny?

Vědecké výzkumy potvrzují jednu opravdu zajímavou věc – v Asii je rakovina prsou skoro nepoznanou záležitostí. Vysvětlení je snadné, tajemství je ukryté v miskách se zeleným čajem, ale také v podstatně zdravějším životním stylu, než je k vidění v našich zeměpisných šířkách. Na to, aby se potvrdila spojitost mezi nižším výskytem rakoviny v populaci a vysokou oblíbeností zeleného čaje, si asi ještě budeme muset nějakou dobu posečkat.

Fakt, že zelený čaj je vynikající prevencí proti hrozbě nádorových onemocnění, je ale dobře znám – tohoto nápoje je ale třeba vypít poněkud větší množství. V posledních letech si díky tomu mnoho lidí oblíbilo takzvanou matchu. Jeden její šálek totiž vydá za deset hrnečků „obyčejného“ zeleného čaje – a to rozhodně není nijak málo, vzhledem k relativně vysokému obsahu všech cenných látek.

Japonský zelený čaj v prášku – nebo též matcha – je ceněn pro svůj vysoký obsah minerálních látek a veledůležitých vitamínů (například A, většina skupiny B, C, E či K a další). Matcha je dnes už nejen obřadní čaj pro samuraje nebo pomazané hlavy, dopřát si ji může doma dnes už opravdu každý. Je to nanejvýš ideální nápoj například pro každodenní večerní siestu.

A to ještě není zdaleka všechno! Pečlivá laboratorní analýza odhalila i spoustu dalších vysoce ceněných látek, které mají pozitivní vliv na zdraví prakticky každého z nás. Za všechny zmiňme na tomto místě například katechiny – velmi silné antioxidanty, které jsou velmi účinné při prevenci nejrůznějších cévních chorob nebo třeba nepříjemných žaludečních vředů. Další látky, které jsou obsaženy v tomto práškovém čaji, jsou zase vynikající ochranou proti tolik rozšířené civilizační hrozbě – rakovině tlustého střeva. A v neposlední řadě, popíjet silný zelený čaj znamená uchránit se od rakoviny jícnu. Těch pozitivních účinků je prostě tolik, že na ně jeden článek určitě nestačí.

Katechiny, které jsou přítomny v matche, rozdělujeme na několik různých poddruhů. Nejvýznamnějším je určitě katechin EGCG, který dokáže učinit krátký proces s obávanými volnými radikály. Ochrání třeba před ultrafialovým zářením nebo radioaktivními látkami, které poškozují DNA zdravých buněk v organismu. A teď to nejlepší – z celkového množství katechinů v matche tvoří právě skupina EGCG více než polovinu. I proto je tento čaj tak oblíbený mezi všemi vyznavači zdravého životního stylu.

Jak praví stará japonská moudrost – pokud onemocníte rakovinou, každý den byste do sebe měli dostat právě deset hrnečků zeleného čaje a máte mnohem lepší vyhlídky na úplné uzdravení! Současná medicína něco takového rozhodně potvrzuje, ale podle současných výzkumů stačí tohoto typu čaje přeci jen trochu méně. Dobrou prevencí proti rakovině je zhruba čtyři až sedm šálků zeleného čaje každý den. Pokud je to moc – a přiznejme si, tohle prostě každodenně vypít nemůžeme – je dobrou alternativou právě matcha. Jediný šálek matchi totiž vydá za deset šálků zelené klasiky. Ano, až tak vysoká koncentrace účinných látek!

Nechutná Vám klasický zelený čaj? Nebo ho prostě nemůžete vypít několik šálků za den? Inu, to vůbec nevadí. Matcha totiž chutná úplně jinak a stačí pár deci po probuzení jako životabudič – klidně smíchejte tento práškový čaj s nějakou ovocnou šťávou. A nový den může začít opravdu se sladkou snídaní, matcha totiž chuťové pohárky opravdu pohladí a což teprve pomerančový džus, že?