Vliv čaje na kůži

I u lidí, kteří zrovna čaj nemají jako svůj oblíbený nápoj, si japonský práškový čaj matcha získal zajímavé renomé. A důvod je celkem jednoduchý, jde totiž použít nejen na čaj jako takový, ale i úspěšně využívat v kuchyni při výrobě pestré škály pokrmů nebo sladkostí. Domácí zmrzlina získá jedinečnou chuť, připravíte si i skvělou kávu – matcha latté. Účinné látky se tak do těla dostanou „nenásilnou“ formou.

Ale to samozřejmě není vše, v posledních letech je tu ještě jeden velký fenomén, který zajímá hlavně osoby, jež se nemohou pochlubit zrovna prvotřídním stavem pleti. Matcha totiž může být hlavní složkou pleťové masky, která dokáže na tyto problémy účinně pomoci. Dokonce tak, že budete mít pleť jako ze žurnálu, což jistě není k zahození, zvláště pokud se k tomu dojde jen za pomoci přírodních metod bez zbytečné chemie.

Jednou z těch zásadních složek, které mají velice kladný účinek na naše zdraví, je v čaji matcha právě katechin EGCG. Ten je důležitý nejen v rámci boje s nádorovými onemocněními, ale dokáže zbavit tělo i řady takzvaných volných radikálů, které nám dokáží občas hodně znepříjemnit život. Matcha je schopná chránit organismus třeba před vlivem škodlivých ultrafialových paprsků nebo těmi látkami, které poškozují DNA v našich buňkách. Vedlejším účinkem celého vědeckého bádání na toto téma bylo pak hlavně to, že matcha dokáže za jistých podmínek výrazně zlepšit stav a vzhled naší pleti.

Vědci z Německa pak věnovali této problematice dokonce celou jednu studii. Jak se i podle jejich pečlivé práce později potvrdilo, stačí pít jen jediný šálek matchi za den (který má asi takový obsah katechinu, jako desetinásobné množství „zelené klasiky“) a po zhruba tříměsíčním období se stav pleti opravdu výrazně zlepší.

Matcha má stejně tak velmi kladný vliv i na prokrvení kůže nebo na zásobování kožních buněk kyslíkem. Ženy, které se podrobily danému výzkumu, měly po pár týdnech mnohem pružnější kůži, která lépe odolávala působení UV záření ve slunečních paprscích. Pokud hodláte podpořit zdraví své pokožky, jeden šálek asi stačit nebude. Odborníci doporučují vypít nejméně tři šálky matchi za den. Nejprve si dávejte na každý šálek asi půl čajové lžičky sypké směsi, později můžete porci až zdvojnásobit.

Matchu však nemusíte při kožních problémech jen popíjet, to by bylo nevyužití celého potenciálu této práškové směsi. Poškozenou nebo nadměrně namáhanou pokožku podpoříte i kvalitní a stoprocentně přírodní pleťovou maskou, která se právě z matchi sestává. A výroba? Ta je velmi jednoduchá a zvládne ji naprosto každý. Postup je tedy v několika málo bodech – půl lžičky prášku, přidáme horkou vodu – promícháme – vytvoří se jemná a sytě zelená pasta. A tu pak nanášíme pomalu na obličej a necháme působit, až tak jednoduché to je!

V této formě se do akce zapojí nejvíce účinných antioxidantů, které tak budou mít možnost být přímo v centru dění. Matcha se hodí i pro osoby trpící alergiemi nebo s obecně velmi citlivou pokožkou, která se snadno podráždí. Pravidelné užívání této pleťové masky tento stav výrazně zlepšuje, záněty pokožky ustoupí do pozadí, samozřejmostí je i precizní ochrana před ultrafialovým zářením a pleť konečně bude mít opravdu zdravou růžovou barvu. Takže co více ještě chtít?

A nemusíte používat jen tuto masku, protože existují i krémy a jiné kosmetické přípravky. Inu, i farmaceutický průmysl si dobře všiml kvality tohoto práškového čaje a využívá ji ve svůj prospěch.